Bieżące informacje

Nowa strona microlife.pl jest już online. Prosimy o informacje i komentarze.
Więcej..


Oprogramowanie WatchBP dla Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1 Jest już dostępne. Więcej..


Jak prawidłowo dokonywać pomiarów w domu? Więcej.. 

Najbliższe wydarzenia

Only for Distributors

Najczęściej zadawane pytania

Miliony osób na całym świecie zaufało naszym produktom i przesłało nam swoje uwagi. Z przyjemnością publikujemy najczęściej zadawane przez nich pytania.
Co to jest astma?
Astma jest chroniczną zapalną chorobą płuc charakteryzującą się trudnością w oddychaniu. Objawy tej choroby występują po podrażnieniu dróg oddechowych i są reakcją na zwężenie płuc. Oddychanie staje się trudne. Symptomami astmy mogą być:
- kaszel
- świszczący oddech
- krótki oddech
- ściskający ból w klatce piersiowej

Problemy te są wywołane podrażnieniem płuc i dróg oddechowych i mogą w konsekwencji doprowadzić do ich zatkania lub zaognienia.Co wywołuje astmę?
Podstawowe czynniki, które przyczyniają się do rozwoju astmy są obecnie nieznane. Istnieje natomiast wiele czynników, które mogą być odpowiedzialne za rozwój owej choroby np. styl życia, czy dieta. Także palenie podczas ciąży może wpływać na rozwój astmy u dziecka. Nie ma dowodów na to, że opary samochodów wpływają na rozwój astmy, aczkolwiek złe powietrze może pogorszyć stan pacjenta.Jakie są czynniki wywołujące symptomy astmy?
Podrażnienia dróg oddechowych wywołują zwężenie oskrzeli. Czynniki za to odpowiedzialne, to zimne powietrze, roztocza, palenie papierosów, alergia na kurz, pył, sierść, pierze lub rozstrój emocjonalny. Każda astma jest inna, dlatego jej czynniki sprawcze będą się różnić.Czy istnieje lek na astmę?
Niestety nie. Astma może być kontrolowana przy odpowiednim leczeniu. Osoby cierpiące na tę chorobę mogą zażywać odpowiednie lekarstwa przepisane przez lekarza w celu uśmierzenia i zapobiegania symptomów. Większość ludzi jest w stanie przejąć kontrolę nad tą chorobą, po dokładnym zapoznaniu się ze strategiami leczenia.Co należy zrobić w wypadku ataku astmy?
1. Natychmiast użyj inhalatora
2. Jeśli nie poczujesz ulgi przez kolejne 5-10 minut, należy zadzwonić po lekarza.
3. Zanim przyjedzie lekarz, bierz lekarstwa co kilka minut.Czy palenie wpłynie na rozwój astmy?
Tak, palenie pogarsza stan astmy- jej symptomy będą gorsze, a kontrola coraz trudniejsza. Może to także spowodować długotrwałe uszkodzenie płuc. Wiele osób jest biernymi palaczami. Palenie podczas ciąży będzie miało wpływ na rozwój astmy u dziecka.
Jeśli palisz, szansa na rozwój wielu innych problemów zdrowotnych, jest znacznie większa niż u osób niepalących.Czy mogę nadal ćwiczyć?
Tak długo jak astma jest pod kontrolą, można ćwiczyć, ale nieintensywnie. Mogą to być wszelkiego rodzaju ćwiczenia, które uczą odpowiedniego oddychania np. Yoga.
Jeśli taki rodzaj ćwiczeń pogorszy stan twojego zdrowia, należy skontaktować się z lekarzem, gdyż może to być sygnał o konieczności zmiany leków.Czy monitorowanie szczytu przepływu wydechowego jest ważne??
Obecnie, astma może być kontrolowana jedynie za pomocą odczytu szczytu przepływu wydechowego. Kontrola ta dostarcza pacjentom celnych informacji, które mogą zaznaczyć istnienie problemu, zanim pojawi się kichanie i świszczący oddech.Jak często muszę się badać?
Regularne dokonywanie pomiarów szczytu przepływu wydechowego jest bardzo ważne.  Lekarze zazwyczaj zalecają, aby robić je dwa razy dziennie, rano i wieczorem, kiedy pacjent nie czuje się najlepiej lub kiedy wyczuwalny jest krótki oddech. Pomiaru należy zawsze dokonywać przed przyjęciem jakichkolwiek leków.Co jest ważne przy pomiarze szczytu przepływu wydechowego?
Lekarza interesuje jedynie NAJWYŻSZY pomiar szczytu przepływu wydechowego. Proszę powtarzać badanie do momentu, aż otrzymają Państwo najlepszy z możliwych wynik. W przypadku pogarszających się rezultatów, należy udać się do lekarza. Mogą to być symptomy astmy niestabilnej.
Badanie powinno być zawsze powtórzone, jeśli u pacjenta pojawi się kaszel w trakcie pomiaru, gdyż może on wpłynąć na pozornie niski wynik. W celu uzyskania dokładnego wyniku, należy zawsze odpocząć pomiędzy kolejnymi badaniami.

Proszę zauważyć, że badanie to umożliwia wykrycie zbliżającego się ataku astmy, nawet jeśli nie widać jeszcze symptomów!Jak wykonać pomiar?
- Pomiary mogą być dokonywane w pozycji leżącej lub siedzącej.
- Zawsze dokonuj pomiaru w tej samej pozycji.
- Monitor należy trzymać obydwoma rękami.
- Wciągnij mocno powietrze i wstrzymaj je przez chwilę.
- Ustnik ściśnij mocno ustami.
- Wydmuchaj powietrze jak najszybciej i jak najmocniej!
- Odsuń monitor od ust i sprawdź rezultat badania.
- Zaleca się powtórzenie badania dwa – trzy razy.Czy mogę dokonać samooceny mojej choroby?
Trójkolorowy schemat odczytów, stworzony na zasadzie działania świateł drogowych, umożliwia pacjentowi samoocenę pomiarów, która powinna być zawsze skonsultowana z lekarzem. Jeśli po pomiarze świeci się zielone światło, oznacza to, że choroba płuc jest pod kontrolą. Światło żółte sugeruje, że dawka leków powinna być zwiększona po uprzedniej konsultacji z lekarzem. Światło czerwone to alarm, po którym pacjent powinien natychmiast zgłosić się do lekarza.Jak działa terapia inhalacyjna?
Choroby układu oddechowego mogą być sprawnie kontrolowane dzięki terapii inhalacyjnej, gdyż dociera ona do oskrzeli i płuc. W porównaniu z MDI oraz inhalatorami proszkowymi, atomizery umożliwiają lepsze dozowanie leku przy mniejszych problemach koordynacyjnych. Dzięki temu lek jest dozowany do górnych i dolnych dróg oddechowych, gdzie działa najlepiej. Kolejną zaletą jest fakt, że drogi oddechowe są nasączone, a lekarstwo może być bardzo dobrze wchłonięte. Efekty uboczne w porównaniu z MDI oraz inhalatorami proszkowymi są mniejsze, ponieważ lekarstwo nie dostaje się do ust, gdzie nie ma żadnej właściwości leczniczej. Urządzenia inhalacyjne są wobec tego odpowiednie zarówno dla dzieci, jak i dla osób starszych, które cierpią na choroby układu oddechowego.Czym są parametry PF 100 i co one znaczą?
Urządzenia Microlife PF100 są przeznaczone do pomiaru szczytu przepływu wydechowego (PEF) oraz natężenia objętości wydechowej w 1 sekundzie (FEV1) zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Pomiar FEV1 podaje objętość po 1 sekundowym wydechu. Pomiary PEF oraz FEV1 oceniają pracę płuc po wdmuchnięciu powietrza. Pamięć komputerowa urządzenia pozwala na zapisanie 240 odczytów z dokładną data i godziną.Jak działa trójkolorowy schemat odczytów?
Trójkolorowy schemat odczytów, stworzony na zasadzie działania świateł drogowych, umożliwia pacjentowi samoocenę pomiarów, która powinna być zawsze skonsultowana z lekarzem. Lekarz odczytuje jeden z kolorów (zielony, żółty, czerwony) wyświetlanych przez urządzenie w celu oceny zdrowia pacjenta. Najwyższa wartość, jaką może otrzymać pacjent w warunkach normalnych, która ocenia jego stan zdrowia jako bardzo dobry to np. 500 l/min. Zielone światło to w 80% najwyższa wartość stanu pacjenta [np. 500l/min x 0.8= 400 l/min]. Żółte światło to 60% najwyższej wartości stanu pacjenta [np. 500l/min x 0.6=300 l/min].
Dopóki po pomiarze świeci się zielone światło, oznacza to, że choroba płuc jest pod kontrolą. Światło żółte sugeruje, że po uprzedniej konsultacji z lekarzem dawka leków powinna być zwiększona. Światło czerwone to alarm, po którym pacjent powinien natychmiast zgłosić się do lekarza.
W skrócie: Urządzenie PF100 do pomiaru szczytu przepływu zestawia wartość użytkownika PEF oraz FEV1.

Pierwszym krokiem powinien być test pacjenta np. spirometrem, w celu uzupełnienia wyników badania płuc. Następnie najwyższe wartości mogą być porównane z wynikiem badań dokonanych urządzeniem Microlife PF 100.