Bieżące informacje

Nowa strona microlife.pl jest już online. Prosimy o informacje i komentarze.
Więcej..


Oprogramowanie WatchBP dla Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1 Jest już dostępne. Więcej..


Jak prawidłowo dokonywać pomiarów w domu? Więcej.. 

Najbliższe wydarzenia

Only for Distributors

Ciśnienie krwi w skrócie


Pytania i opinie medyczne

Jakie są dopuszczalne normy ciśnienia i w jakim przypadku należy zgłosić się do lekarza?
 • Poniższa tabela przedstawia normy ciśnienia opracowane przez Międzynarodową Organizację zdrowia WHO (the World Health Organisation):

Zakres
Skurczowe Rozkurczowe
Zalecenia
Ciśnienie zbyt niskie < 100
< 60 Konsultacja lekarska
Ciśnienie optymalne 100 - 120 60 - 80 Samokontrola
Ciśnienie normalne
120 - 130 80 - 85 Samokontrola
Delikatne nadciśnienie 130 - 140
85 - 90
Konsultacja lekarska
Nadciśnienie 140 - 160
90 - 100
Konsultacja lekarska
Zdecydowanie zbyt wysokie nadciśnienie
160 - 180
100 - 110
Konsultacja lekarska
Niebezpiecznie wysokie nadciśnienie > 180
> 110 Natychmiastowa konsultacja lekarska • Zaleca się, aby zapisywać poszczególne pomiary ciśnienia krwi. Dzięki temu można je dokładnie skonsultować z lekarzem. Jeśli ciśnienie rozkurczowe wynosi poniżej 140 a/lub wartość ciśnienia rozkurczowego wynosi powyżej 90, należy zgłosić się do lekarza. Zdarza się, że skoki ciśnienia są natury fizjologicznej i nie ma się czym martwić, jednak jeśli takie skoki się utrzymują lub ciśnienie jest stale zbyt wysokie lub zbyt niski, konsultacja medyczna jest niezbędna!Czym jest „Nadciśnienie białego fartucha”?
 • „Nadciśnienie wywołane efektem białego fartucha” (ang.White Coat Hypertension- WCH) jest zjawiskiem charakterystycznym dla pacjentów, którym ciśnienie podnosi się w warunkach klinicznych tzn. podczas, gdy jego ciśnienie jest mierzone przez lekarza lub pielęgniarkę, którzy zazwyczaj robią to w swych białych fartuchach. Dzieje się tak, gdyż pacjent może być zdenerwowany lub podekscytowany takim <> pomiarem, co w konsekwencji prowadzi do podwyższonego ciśnienia. Problem polega na tym, że taka osoba wcale nie musi cierpieć na nadciśnienie ale diagnoza lekarska będzie jednoznaczna i pacjent będzie niepotrzebnie musiał przyjmować leki obniżające jego ciśnienie. Ciśnieniomierze przeznaczone do użytku domowego są najlepszym rozwiązaniem, aby uniknąć powyżej opisywanego „efektu”. Badania wykazały, że osoby, których ciśnienie wzrasta w warunkach klinicznych, mają większą tendencję do zachorowania na nadciśnienie, dlatego ich ciśnienie powinno być kontrolowane regularnie.Czy ciśnienie krwi zależy od wieku?
 • Zazwyczaj ciśnienie krwi u osób starszych jest wyższe niż u osób młodych, gdyż elastyczność ich żył jest ograniczona.
 • Ciśnienie krwi powinno jednak mieści się w normie 140 / 90 mmHg nawet w wieku starszym.
Pytania i opinie medyczne

Poniższy materiał zawiera pytania i odpowiedzi medyczne na temat nadciśnienia. Ich źródłem są dane ze Szwajcarskiej Fundacji Serca (Swiss Heart Foundation)za co pragniemy bardzo serdecznie podziękować.
Swiss Heart Foundation
Schwarztorstrasse 18
CH-3000 Bern, Switzerland
phone: +41 / 31 388 80 80
fax: +41 / 31 388 80 88
(info(at)herzstiftung.ch)Czy to prawda,że ciśnienie krwi jest mierzone oscylomterycznie? Co to znaczy?
 • W praktyce lekarskiej lub szpitalnej ciśnienie krwi jest mierzone tzw. metodą osłuchową. Bicie serca jest osłuchiwane stetoskopem. Dźwięk ten jest wywołany przepływem krwi w tętnicach żylnych ramienia, którego można odsłuchać podczas, gdy z mankietu ciśnieniomierza powoli uchodzi powietrze. Pierwsze słyszalne bicie to ciśnienie skurczowe, ostatnie to ciśnienie rozkurczowe. Owy pomiar ciśnienia jest odczytany z kolumny rtęciowej i dlatogo jest podany w mmHg.
 • Oscylometria wykorzystuje różne metody pomiaru ciśnienia. Większość urządzeń elektronicznych, także posługuje się metodą oscylometryczną, obliczając ciśnienie krwi podczas wahania ciśnienia (oscylacji), które pojawiają się w strumieni krwi w zależności od pulsu. Jako że uderzenia serca nie są istotne przy takim rodzaju pomiaru, ani stetoskop ani mikrofon nie są do niego potrzebne. Pomimo że, owe urządzenia nie zawierają rtęci, to wyświetlają one pomiar w mmHg. W przypadku nieregularnego pulsu, zaleca się, aby pomiaru dokonał lekarz.O czym należy pamiętać podczas samokontroli ciśnienia?
 • Pacjenci cierpiący na nadciśnienie powinni regularnie kontrolować swe pomiary, gdyż tylko dzięki temu lekarz będzie w stanie ocenić efektywność terapi. Pomiary powinny być zapisywane w dzienniczku pacjenta wraz z odpowiednimi komentarzami, takimi jak : złe samopoczucie, zawroty głowy, przerwany sen, brak przyjęcia leków, problemy fizyczne lub psychiczne. Bardzo ważnym jest, aby dokonywać pomiarów zawsze na tym samym nadgarstku lub ramieniu, o tej samej porze rano i wieczorem. Przed pomiarem nie należy palić, czy pić kawy lub alkoholu. Pomiaru należy dokonać zawsze po co najmniej 5 minutowym odpoczynku, w pozycji siedzącej w spokojnym otoczeniu. Proszę pamiętać, aby ręka znajdowała się na wysokości serca. Następnie można porównać pomiary z tymi, których dokonywał lekarz. Zaleca się także, sprawdzanie urządzenia co dwa lata w autoryzowanym punkcie sprzedaży.Czy ciśnieniomierz nadgarstkowy jest odpowiednim urządzeniem,aby samodzielnie dokonywać pomiarów?
 • Najnowsze ciśnieniomierze nadgarstkowe , także mierzą ciśnienie metodą oscylometryczną. Są one w pełni automatyczne: same napompowują mankiet powietrzem i automatycznie to powietrze wypompowują. Ciśnieniomierze nadgarstkowe dokonują rzetelnego pomiaru, jeśli są odpowiednio używane.
 • W pełni automatyczne urządzenia, które mierzą ciśnienie na palcu wskazującym, często dają mylne odczyty, ponieważ palec nie jest  wyprostowany na wysokości serca lub tętniczki powstrzymują przepływ krwi w zmarzniętych palcach.Czy podczas leczenia moje ciśnienie może spaść zbyt nisko?
 • Ciśnienie krwi może spaść zbyt nisko podczas leczenia.  Oznaką tego mogą być zawroty głowy podczas zbyt szybkiego wstawania lub leżenia, przemęczenie oraz brak energii. Jeśli pojawi się którykolwiek z symptomów niedociśnienia, należy natychmiast zgłosić się do lekarza w celu dopasowania leków do potrzeb pacjenta. Jeśli jednak wystąpi niskie ciśnienie bez jakichkolwiek symptomów, to zmiana leków nie jest konieczna.Czy leki mogą wywołac efekty uboczne?
 • Na początku leczenia, jeśli ciśnienie spadnie zbyt szybko mogą pojawić się zawroty głowy, uczucie przemęczenia oraz trudności w koncentracji. Ludzkie ciało musi się przyzwyczaić do niskiego ciśnienia, dlatego po pewnym czasie dolegliwości te zanikają. Niestety zdarzają się przypadki, że u niektórych pacjentów efekty te utrzymują się przez dłuższy okres czasu. Powodem tego są efekty uboczne niektórych leków, które nie mogą być zredukowane nawet, jeśli pacjent zacznie przyjmować mniejszą dawkę owego leku. Przykładem może być uciążliwy ale niegroźny kaszel suchy, który jest charakterystyczny dla osób, które podjęły terapię inhibitorem ACE. Jeśli kaszel jest bardzo uciążliwy lekarz może zmienić lek (np. na antagonistów receptorów angiotensyny II).
 • Zmiany skórne takie jak wysypka, czy swędzenie wymagają także zmiany leków.  W przypadku użycia leków blokujących przepływ elektrolitów wapnia- antagonistów wapnia-zauważono niegroźne efekty uboczne tj.: bóle głowy, rumień, swędzące nogi i kostki (obrzęki), zaparcia.  Najczęściej spotykanymi efektami ubocznymi leków beta-adrenolitycznych są: uczucie zmęczenia, problemy z potencją, zimne stopy i ręce. Niski poziom wapnia we krwi, skaza moczanowa, czy mrowienie są najczęściej spotykanymi efektami ubocznymi diuretyków. Za najlepiej tolerowane leki uważa się obecnie antagonistów receptorów angiotensyny II.Czy mogę zaprzestać przyjmowania leków, jeśli wystąpią efekty uboczne?
 • Występowanie efektów ubocznych zawsze powinno zostać przedyskutowane z lekarzem. Nierozsądne jest bowiem samodzielne podjęcie decyzji o zaprzestaniu przyjmowania leków. Bardzo często redukcja tych efektów jest możliwa po zmniejszeniu dawki danego leku, zmianie leków lub zastosowania terapii opartej na kombinacji dwóch różnych leków.Czy mogę zaprzestać przyjmowania leków podczas weekendu lub wakacji?
 • Bez względu na rodzaj wypoczynku, leczenie nie może zostać przerwane, gdyż brak przyjęcia odpowiedniej dawki leków automatycznie podwyższa ciśnienie krwi. Zaleca się, aby podczas lotu, leki umieścić w bagażu podręcznym, na wypadek, gdyby bagaż podstawowy, gdzieś zaginął. W przypadku podróży do miejsca o innej strefie czasowej, należy zapytać lekarza, o jakiej porze najlepiej jest przyjąć dane lekarstwo.Czy mogę nie przyjmować leków, jeśli czuję się zrelaksowany/a?
 • Zdenerwowanie, które może podnieść tymczasowo ciśnienie krwi nie wpływa na nadciśnienie. Diagnoza o nadciśnieniu jest postawiona u pacjentów, u których ciśnienie jest zbyt wysokie nie tylko w warunkach wzmożonej aktywności fizycznej, czy psychicznej ale także w warunkach całkowitego odprężenia, dlatego nie wolno przerwać leczenia, nawet jeśli okoliczności są spokojne i odprężające.Czy lekarstwa na obniżenie ciśnienia należy brać przez długi czas?

 • Zniszczenia ścian tętnic, obciążenia serca, nerek i mózgu można uniknąć jedynie przy odpowiedniej kontroli ciśnienia krwi. W przypadku bardzo wysokiego nadciśnienia leczenie musi być długotrwałe. Ponad to, należy pamiętać o takich rzeczach jak odpowiednia dieta, ćwiczenia, redukcja wagi, spożycia soli, alkoholu, zakaz palenia, kontrola stresu. Niestety nie jest możliwym, aby bardzo wysokie nadciśnienie wróciło do wartości 135/85 mm Hg.
 • Zmiany w stylu życia i ograniczenia pewnych czynników ryzyka będą miały bardzo pozytywny efekt na zdrowie i mogą przyczynić się do redukcji dawki przyjmowanych leków.Leki wpłynęły na moją potencję. Co mogę zrobić?
 • Nie tylko leki wpływają na obniżenie potencji. Ta niedogodność może mieć także związek z innymi czynnikami, takimi jak: wiek, stan fizyczny i psychiczny, spożycie alkoholu i nikotyny, a także inne choroby np. cukrzyca.
 • Przy wysokiej dawce leków beta-adrenolitycznych, czy diuretyków, efekty uboczne pojawiają się znacznie wcześniej niż przy przyjmowaniu antagonistów wapnia, inhibitorów ACE, czy antagonistów receptorów angiotensyny II. Nie wolno jednak samemu decydować o redukcji dawki leków, czy też o ich całkowitym odstawieniu.Czy istnieją jakieś sporty, których nie należy uprawiać, przy nadciśnieniu?
 • Przy nadciśnieniu tętniczki są zahamowane, wprowadzając w ten sam sposób ograniczenie w krwioobiegu. Ruch mięśni wywołuje poszerzenie tętniczek, jako że pracujące mięśnie potrzebują lepiej dotlenionej krwi. Regularny trening siłowy, który trwa co najmniej 30 minut np. energiczny spacer, jogging, jazda na rowerze, narciarstwo biegowe, pływanie (w wodzie, która nie jest zbyt zimna lub zbyt ciepła) czy taniec ma bardzo dobry wpływ na leczenie nadciśnienia.
 • Podczas tych ćwiczeń większość mięśni pracuje rytmicznie, puls przyśpiesza, a ciśnienie wzrasta. Nie jest to jednak zbyt gwałtowne. Nie wolno jednak uprawiać sportów, które wymagają nieregularnej pracy mięśni (np. podnoszenie ciężarów), gdyż wywołują one gwałtowne skoki ciśnienia.Rzetelne pomiary ciśnieniomierzami Microlife
Ciśnienie krwi każdego człowieka może być zróżnicowane w ciągu dnia, ponieważ zależy ono od wielu czynników, takich jak np. czynności fizyczne, pora dnia i nastrój. Biorąc pod uwagę codzienny stres i napięcie, które może towarzyszyć każdemu człowiekowi, odchylenia równe 30mmHg na minutę są naturalne, dlatego osoby, które mierzą swoje ciśnienie kilka razy dziennie nie powinny być zaniepokojone takimi odchyleniami, biorąc pod uwagę fakt, że lekarz jest w stanie zmierzyć ciśnienie tylko pojedynczo w określonej porze dnia.
Specjaliści zalecają wobec tego, aby każdy pacjent kontrolował swoje ciśnienie samodzielnie w domu. Nie wystarczy jednak zwykły przyrząd, gdyż tylko urządzenie, którego dokładność jest potwierdzona badaniami będzie odpowiednie. Wszystkie ciśnieniomierze Microlife zostały przebadane przy współpracy z lekarzami, aby sprawdzić stopień ich dokładności i rzetelności.

W celu uzyskania rzetelnego pomiaru z jak najmniejszym stopniem odchyleń, proszę zwrócić uwagę na następujące rzeczy:
 • Pomiary ciśnienia nie powinny być dokonywane w przypadku stresu lub napięcia. Zalecamy dokonywanie pomiaru, co najmniej raz dziennie zawsze o tej samej porze, podczas gdy czują się państwo zrelaksowani. Odchylenia będą znacznie mniejsze, jeśli pomiar zostanie dokonany ok. 30 minut po kolacji oraz po relaksującym ćwiczeniu. Oczywiście podczas dnia pomiary powinny być, także dokonywane w celu ustalenia prywatnego profilu ciśnienia krwi każdego pacjenta.
 • Należy przyzwyczaić się do tego, że każdy odczyt powinien być dokonany w zrelaksowanej sytuacji, a nie po ćwiczeniach czy w podekscytowaniu.
 • Pomiaru należy dokonać, po co najmniej 5 minutowym odprężeniu, w pozycji spoczynku. Dopiero wówczas można nałożyć odpowiedni mankiet ciśnieniomierza.
 • Po napompowaniu mankietu, proszę oddychać normalnie i nie rozmawiać. Proszę także unikać wszelkiego ruchu.
 • Normalnym ciśnieniem krwi będzie tylko to, które zostało zmierzone w podobnych sytuacjach w różnych dniach, ale o tej samej porze.
 • Należy odczekać ok 15 sekund pomiędzy kolejnymi pomiarami krwi.
 • W przypadku użycia ciśnieniomierza nadgarstkowego, proszę sprawdzić, czy na pewno znajduje się on na wysokości serca.
 • W aptekach zazwyczaj dokonuje sie kilku pomiarów w celu porównania wyników. Przydatność takich odczytów jest znikoma, ponieważ warunki w jakich się ich dokonuje nie są naturalne. Pomiary są rzetelne tylko wówczas, gdy dokonuje się ich w spokojnym miejscu z odpowiednimi przerwami pomiędzy każdym pomiarem. Należy jednak zwrócić uwage na fakt, iż owe pomiary będą się delikatnie między sobą różniły, ze względu na normalne odchylenia ciśnienia krwi.

Wysoka precyzja pomiaru ciśnienia na nadgarstku
Dwie tętnice na nadgarstku umieszczone są bardzo blisko skóry, a tkanka, która je otacza jest znacznie bardziej miękka, niż ta, która znajduje sie na ramieniu. Ponad to, są one znaczenie cieńsze niż tętnice znajdujące się na ramieniu.

Poniżej opisano wady i zalety owych różnic:
 • Ciśnieniomierz nadgarstkowy znajduje się znacznie bliżej tętnic, a jego mankiet nie otacza tak bardzo tkanki miękkiej, jak mankiet ciśnieniomierza naramiennego. Ponad to, pacjenci ze znacznym przyrostem tkanki na ramieniu mają znacznie mniej problemów przy pomiarze ciśnienia urządzeniem nadgarstkowym.
 • Cieńsze żyły na nadgarstku są bardziej poddatne na wpływ miażdżycy, która często wiąże się z wiekiem pacjenta. W takim przypadku ciśnieniomierz nadgarstkowy bardzo często może wyświetlać zaistniały podczas pomiaru błąd.
 • Ze względu na szybkość pomiaru, preferuje się ciśnieniomierze nadgarstkowe, dzięki temu ciśnienie krwi jest częściej sprawdzane.
 • Odczyty z ciśnieniomierza nadgarstkowego są bardziej poddatne na jakikolwiek ruch, dlatego częściej wyświetlają, iż podczas pomiaru nastąpił błąd.
 • Podczas pomiaru bardzo istotnym jest, aby urządzenie znajdowało sie na poziomie serca.

Oznacza to,że ciśnieniomierze nadgarstkowe są bardziej odpowiednie dla:
 • Osób stosunkowo młodych i tych w średnim wieku (oprócz osób cierpiących na miażdżycę).
 • Osób, które zawsze powinny mieć ciśnieniomierz przy sobie.
 • Osób, które mają nadmiar miękiej tkanki na ramieniu.
 • Osób, które potrafią nieruchomo usiąść w pozycji, która pomoże im utrzymać urządzenie na wysokości serca.
 • Osób, które muszą często mierzyć swe ciśnienie krwi.

Ciśnieniomierz nadgarstkowy jest mniej odpowiedni dla:
 • Osób starszych (tylko w przypadku, gdy cierpią one na miażdżycę).
 • Osób, które nie są w stanie siedzieć nieruchomo w pozycji, która umożliwi im utrzymanie ręki na poziomie serca.

Oświadczenie: Pomiar ciśnienia krwi urządzeniami przeznaczonymi do użytku domowego
Poniższa lista cytatów pochodzi z sympozjum z dnia 19/20 czerwca 1996 roku z Dublina w Irlandii.
Stuletnie uznanie dla konwencjonalnych pomiarów ciśnienia krwi: zanik pomiarów ciśnienia krwi w przyszłym stuleciu?

Prof. Eoin O'Brien [The Blood Pressure Unit, Beaumont Hospital, Dublin, Ireland]*

«Sfigmomanometr rtęciowy – podstawa techniki Riva-Rocci/ Korotkoff, wydaje się odchodzić w niepamięć po stuletnim wprowadzaniu go do medycyny.
Przyczyniły się do tego trzy powody: rtęć jest zakazana w szpitalach ze względu na jej wysoki stopień toksyczności, dokładność urządzeń automatycznych wypiera dokładność rtęci, przy 24-godzinnym systemie pracy pomiarów ciśnienia krwi, większym zaufaniem darzy się nawyk samokontroli, niż pojedyncze pomiary dokonane w klinice. »

Prof. Bernhard Waeber [Division of Hypertension, University Hospital Lausanne, Switzerland]*

«Powszechnie wiadomo, że konwencjonalne pomiary ciśnienia krwi dokonywane przez lekarzy mają niewiele wspólnego z ciśnieniem pacjentów, które im towarzyszy w ciągu dnia.»
«Użycie metody osłuchowej {metody stetoskopowej}dobiega końca, zwłaszcza przez fakt, iż zaobserwowano liczne przypadki niedokładności oraz dużych odchyleń w pomiarach, a co więcej ostatnia cyfra pomiaru to zazwyczaj 0 lub 5. »
«Najbardziej odpowiednimi wobec tego wydają się urządzenia w pełni automatyczne, które są łatwe w użyciu. »

Dr. Paul L. Padfield [Department of Medicine, Western General Hospital Edinburgh, UK]*

«Konwencjonalne pomiary ciśnienia krwi sfigmomanometrem rtęciowym, potencjalnie dokładnym, wykazują wiele błędów, zarówno dla osoby dokonującej pomiar, jak i dla pacjenta. »
«Dwa odrębne badania ukazały, iż samokontrola pomiarów ciśnienia w warunkach domowych ułatwia wykrycie nadciśnienia. »
«Ukazaliśmy, iż kontrola ciśnienia w warunkach domowych wykryła taką sama ilość pacjentów cierpiących na “efekt białego fartucha”, co znacznie droższe urządzenia ambulatoryjne. Zalecamy, aby w praktyce rodzinnej używać urządzeń automatycznych, wobec czego naszą radą jest, aby osoby z nadciśnieniem zainwestowały w ciśnieniomierze elektroniczne...»

* powyższe cytaty są tłumaczeniem oryginalnych cytatów, które zamieszczone są w «Blood Pressure Monitoring», Vol 1 Suppl 2, December 1996 (Rapid Science Publishers, 2-6 Boundary Row, London SE1 8HN, UK)