Bieżące informacje

Nowa strona microlife.pl jest już online. Prosimy o informacje i komentarze.
Więcej..


Oprogramowanie WatchBP dla Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1 Jest już dostępne. Więcej..


Jak prawidłowo dokonywać pomiarów w domu? Więcej.. 

Najbliższe wydarzenia

Only for Distributors

Rezultaty pomiarów i dokładność

Mój lekarz twierdzi, że urządzenia elektroniczne nie zapewniają dokładnego pomiaru ciśnienia tętniczego, gdyż tylko lekarz lub wykwalifikowana pielęgniarka są w stanie dokonać tego pomiaru dokładnie. Jak dokładne są wobec tego pomiary dokonywane ciśnieniomierzem Microlife?? 

 • Ciśnieniomierz Microlife dokonuje pomiaru tzw. ,,metodą oscylometryczną”. Metoda ta jest stosowana w szpitalach na całym świecie od ponad 30 lat u pacjentów, którzy wymagają stałej i bardzo dokładnej kontroli ciśnienia. Pomiar jest dokładny dzięki analizie ciśnienia w momencie uchodzenia powietrza z mankietu urządzenia.
 • Microlife ma wieloletnie doświadczenie w dokonywaniu bardzo dokładnych pomiarów ciśnienia. Jest to możliwe dzięki badaniom klinicznym dokonywanym w wielu niezależnych placówkach klinicznych, które są na najwyższym poziomie międzynarodowym.
 • Proszę zwrócić uwagę, że ,,dokładność” pomiaru jest zależna, także od miejsca. Pomiar będzie najdokładniejszy, jeśli dokonają go Państwo w spokojnych warunkach domowych.
 • Oczywiście wiele lekarzy oraz pielęgniarek wybiera metodę stetoskopową, gdyż mogą osobiście posłuchać sygnałów i wywrzeć większe wrażenie na pacjencie. Aczkolwiek urządzenia elektroniczne mogą rozwiać wiele wątpliwości lekarzy.
 • Pomiar ciśnienia w warunkach klinicznych nie będzie tak dokładny jak ten dokonany w domu, gdyż zarówno lekarz jak i otoczenie mogą sprawić, że pacjent nie będzie wystarczająco zrelaksowany.
 • Udowodniono medycznie, że powolne wypuszczanie powietrza równe ok 2-3 mmHg na sekundę jest bardzo ważne. Niestety, bardzo często lekarze dokonują tego znacznie szybciej, przez co pomiar nie jest dokładny.
 • Najbardziej przekonującym jest jednak fakt, iż wielu ekspertów na całym świecie preferuje pomiary dokonywane w domu, od tych dokonywanych w gabinetach lekarskich!
 • Dzięki urządzeniom elektronicznym, wiele osób może dokonać pomiaru samodzielnie, dzięki urządzeniom, które są łatwe w obsłudze. Naturalnym jest, że pomiary nie zawsze są identyczne. Gdyby lekarz dokonywał pomiaru trzy lub cztery razy (czego nigdy nie robi!) jego wyniki także byłyby różne.Za każdym razem, kiedy mierze swoje ciśnienie oczekuję tego samego pomiaru. Podczas mierzenia ciśnienia urządzeniem Microlife, każdy pomiar

 • Ciśnienie krwi w ludzkim organizmie nie jest jego stałym parametrem. Może się ono wahać o ok 30 mmHg w krótkich odstępach czasu z naturalnych powodów fizjologicznych. Wobec tego ciśnienie może się zmieniać pomiędzy pomiarami. Nie jest bowiem łatwo dokonywać pomiaru w identycznych warunkach za każdym razem. Nie ma nic niezwykłego w tym, że pomiary różnią się od siebie, gdyż mają na nie wpływ czynniki zewnętrzne tj. rozmowy, hałas, ruch itp.
 • Zatem średnia kilku pomiarów, dokonywanych przez kilka dni w warunkach życiowych zawsze o tej samej porze ukazuje indywidualne cieśninie tętnicze. Mierząc na przykład cieśninie przez kilka kolejnych dni zawsze godzinę po kolacji, pomiary będą różniły się od siebie niewiele. Średnia tych pomiarów będzie najlepiej odpowiadała odpowiedniej wysokości ciśnienia.Mój lekarz twierdzi ,że moje ciśnienie wynosi 150/100 mmHg. Ciśnieniomierz Microlife wskazuje jednak pomiar równy ok. 135/95 mmHg. Dlaczego?

 • Prawdopodobną przyczyną jest fakt, że podczas pomiaru w domu jest się bardziej zrelaksowanym, niż w gabinecie lekarskim. Podczas zdenerwowania, ciśnienie krwi zwiększa się. W warunkach spokojnych ciśnienie równe 15 mmHg jest w pełni normalne.
 • Ciśnienie krwi waha sie w ciągu dnia. Zmiany do 30 mmHg w krótkim okresie czasu mogą być spowodowane aktywnością fizyczna tj. sport, mózg, stres, żołądek.
 • Zaleca się dokonywanie pomiarów zawsze o tej samej porze w podobnych warunkach np. zawsze godzinę po spożyciu kolacji.
 • Każdy producent ma swoje zalecenia, co do używania ciśnieniomierza. Różnica pomiędzy pomiarem dokonanym w domu a tym dokonanym przez lekarza może się różnić ze względu na różne właściwości. Ich porównanie jest możliwe, jeśli dwóch lekarzy dokona jednego pomiaru u tego samego pacjenta rożnymi stetoskopamiRozumiem, że ciśnienie krwi w ciągu dnia może sie wahać ale wobec tego jak wysokie jest naprawdę moje ciśnienie?

 • Indywidualne ciśnienie krwi jest możliwe do określenia tylko dzięki wyliczeniu średniej z pomiarów dokonanych przez kilka dni, zawsze o tej samej porze w podobnych warunkach.
 • Przykładowo, podczas dokonywania pomiarów przez 3 kolejne dni w podobnych warunkach np. godzinę po kolacji, różnice nie będą znaczne, a ich średnia będzie najdokładniej odpowiadać indywidualnemu ciśnieniu.Zanim kupiłam ciśnieniomierz firmy Microlife, używałam urządzenia innej firmy. Dlaczego urządzenie Microlife wskazuje inne ciśnienie?

Większość różnych ciśnieniomierzy elektronicznych działa na zasadzie ,,metody oscylometrycznej”. Poszczególni producenci wykorzystują swe patenty w dokonywaniu pomiaru, ich różnica jest opisana w wielu badaniach klinicznych.

 • Microlife ma wieloletnie doświadczenie w dokonywaniu bardzo dokładnych pomiarów ciśnienia. Jest to możliwe dzięki badaniom klinicznym dokonywanym w wielu niezależnych placówkach klinicznych, które są na najwyższym poziomie międzynarodowym. 
 • Każdy producent wykorzystuje swe własne patenty, które są dostosowane do potrzeb ,,standardowej” populacji. Każdy pacjent może mieć inne urządzenie, które będzie dla niego lepsze od poprzedniego, tak samo jak pomiar dokonany u tego samego pacjenta przez dwóch lekarzy, który rożni się, gdyż mieli oni różne umiejętności. 
 • Innym powodem różnicy w pomiarach może być fakt, że ciśnienie krwi między pomiarami może sie różnić. Nie zawsze jest taka możliwość, aby dokonywać pomiaru w tych samych warunkach. Nie ma nic dziwnego w tym, że pomiary się różnią, gdyż ciśnienie krwi jest także zależne od czynników zewnętrznych takich jak rozmowy, hałas, ruch itp.! 
 • Aby uzyskać jak najdokładniejszy pomiar, należy wyeliminować czynniki zewnętrzne do minimum. Pomiary muszą być dokonywane w warunkach spokojnych, zawsze takich samych i o tej samej porze, a także według zaleceń producenta. Przed dokonaniem pomiaru należy się zrelaksować przez co najmniej 3 minuty. Następnie można dokonać pomiaru. Tylko dzięki przestrzeganiu wskazówek producenta, możliwe będzie oszacowanie różnic w pomiarach.Skąd mogę wiedzieć, że urządzenie jest nadal dokładne, skoro używam go już bardzo długo albo zostało one upuszczone?

 • Upuszczenie urządzenia nie wpływa na jego dokładność ale podczas jego używania nie można dopuszczać do działań niepożądanych. Najważniejszy element ciśnieniomierza odpowiedzialny za dokładność pomiarów znajduje się w oprogramowaniu komputera. Inne części, które mogą mieć na to wpływ to: wentyl lub czujnik, które są bardzo dobrze zabezpieczone przed uszkodzeniem oraz procesem starzenia.
 • W razie wątpliwości urządzenie należy oddać do przeglądu co dwa lata do autoryzowanego punktu firmy Microlife.Dlaczego i kiedy urządzenie powinno zostać przesłane do sprawdzenia jego dokładności?

 • Ciśnieniomierze Microlife zostały stworzone do wieloletniego użytku. W celu zagwarantowania dokładności pomiarów, zaleca się sprawdzanie urządzenia co dwa lata w autoryzowanych punktach Microlife.Który ciśnieniomierz będzie dokładniejszy: naramienny czy nadgarstkowy?
 
 • Obydwa rodzaje urządzenia mają porównywalną dokładność, aczkolwiek, ciśnienie w różnych partiach ciała może się różnić.
 • Zaobserwowano kilka przypadków, w których ciśnienie na nadgarstku było ledwo wyczuwalne, ze względu na budowę ścian tętnicy. W tych przypadkach pomiary ciśnienia były błędne.
 • Pomiary dokonywana na nadgarstku są bardziej wrażliwe na jakikolwiek ruch podczas pomiaru, co może mieć wpływ na błędy, dlatego proszę nie ruszać ręką i nadgarstkiem podczas dokonywania pomiaru.
 • Bardzo ważnym jest, aby podczas pomiaru mankiet ciśnieniomierza znajdował się na poziomie serca. Taką pozycję ciężej jest utrzymać w przypadku ciśnieniomierza nadgarstkowego, dlatego może to prowadzić do złych rezultatów badania. 10 cm powyżej serca to wynik zaniżony o 8 mmHg, 10 cm za nisko to wynik zawyżony o 8mmHg!
 • Więcej pomiarów jest zazwyczaj dokonywanych urządzeniami nadgarstkowymi, gdyż są one prostsze i szybsze w obsłudze niż ciśnieniomierze naramienne. Jako że ciśnienie krwi bardzo sie waha w ciągu dnia, ważne jest, aby zapisywać tak dużo danych, jak tylko to możliwe, dlatego też ciśnieniomierze nadgarstkowe uniemożliwiają tak dokładna kontrolę.
 • Tętnice na nadgarstku są bardzo blisko powierzchni skóry, dlatego sygnały ciała są w mniejszym stopniu zagłuszane przez tkankę. Wpływa to na lepszy odczyt pomiaru w porównaniu z odczytem ciśnienia z ramienia.
 • Osoby cierpiące na otyłość w okolicy ramion, powinny mierzyć ciśnienia z nadgarstka, gdyż tam właśnie pomiar będzie dokładniejszy.Posiadam zarówno ciśnieniomierz nadgarstkowy jak i naramienny firmy Microlife. Dlaczego pomiary dokonywane na nadgarstku różnią się od tych dokonywanych na ramieniu?

 • Obydwa urządzenia mają porównywalny stopień dokładności, aczkolwiek każdy człowiek ma różne naczynia krwionośne i tkanki, dlatego miejsce, z którego mierzymy ciśnienie może mieć wpływ na dokładność pomiaru.
 • Bardzo istotnym jest, aby przy pomiarze ciśnienia mankiet ciśnieniomierza znajdował się na wysokości serca. Nawet 10cm za wysoko może podnieść odczyt pomiaru o 8 mmHg, 10 cm za nisko obniży go o 8mmHg.
 • Bardzo prawdopodobnym jest, że sygnały mogą być bardzo delikatne w zależności od konstrukcji tętnic. Sprawia to, że podczas pomiaru mogą pojawiać się błędy.
 • Tętnice na nadgarstku są usytuowane bardzo blisko powierzchni skóry, dlatego sygnały ciała są w mniejszym stopniu zagłuszane przez tkankę. Wpływa to na lepszy odczyt pomiaru w porównaniu z odczytem ciśnienia z ramienia.
 • Osoby cierpiące na otyłość w okolicy ramion, powinny mierzyć ciśnienia z nadgarstka, gdyż tam właśnie pomiar będzie dokładniejszy.
 • Pomiary nadgarstkowe są bardziej wrażliwe na ruch, co może wpływać na większą ilość błędów podczas owego pomiaru, dlatego zaleca się pozostać w pozycji nieruchomej.
 • Jako że cechy indywidualne wpływają na odczyty, zaleca się dokonanie pomiaru dwoma urządzeniami, w celu porównania stałości wyników. Następnie proszę wybrać to urządzenia, które daje bardziej stałe pomiary. W przypadku, gdy pomiary nie są stałe przy użyciu obydwu różnych urządzeń, zaleca się zastosowanie ciśnieniomierza naramiennego.Czy urządzenie manualne jest tak dokładne jak automatyczne?

 • Obydwa urządzenia mają porównywalną dokładność. Jedyna różnica między nimi polega na tym, że w urządzeniach automatycznych ręcznie obsługiwaną pompkę zastępuje elektryczna, ale nie ma to wpływu na dokładność urządzenia.Wysokość ciśnienia skurczowego dokonanego przez mojego lekarza nie rożni się od tego, które zostało zmierzone ciśnieniomierzem Microlife. Dlaczego wobec tego różnica w pomiarach ciśnienia rozkurczowego waha się do ok. 10 mmHg ?

 • Określenie ciśnienia rozkurczowego przy pomocy stetoskopu jest znacznie trudniejsze od określenia ciśnienia skurczowego, dlatego jego dokładność zależy od zdolności manualnych operatora urządzenia.Dlaczego podczas mierzenia ciśnienia urządzeniem Microlife moje ciśnienie na początku jest dobre ale przy 5 pomiarze spada o ok 5mmHg?

 • Powodem może być przekrwienie, spowodowane brakiem przerw podczas kolejnych pomiarów lub tym, że mankiet ciśnieniomierza nie został rozpięty i zapięty ponownie przy każdym pomiarze.Czy ciśnieniomierze Microlife dostarczają dokładnego pomiaru także podczas ciąży?

 • Tak, ciśnieniomierze Microlife są odpowiednie dla kobiet w ciąży oraz tych cierpiących na stan przedrzucawkowy, dlatego kontrola ciśnienia krwi jest bardzo ważna. Około 20% kobiet w ciąży cierpi na nadciśnienie. Podczas wykrycia zbyt wysokiego ciśnienia podczas ciąży, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza!