Bieżące informacje

Nowa strona microlife.pl jest już online. Prosimy o informacje i komentarze.
Więcej..


Oprogramowanie WatchBP dla Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1 Jest już dostępne. Więcej..


Jak prawidłowo dokonywać pomiarów w domu? Więcej.. 

Najbliższe wydarzenia

Only for Distributors

Jeśli twoje ciśnienie jest wysokie, samokontrola w domu może uratować ci życie

Masz wysokie ciśnienie krwi. Zmieniłeś dietę i codziennie przyjmujesz leki, które mają ci pomóc. A czy mierzysz swoje ciśnienie regularnie w domu? Jeśli nie, to powinieneś to jak najszybciej zmienić. Nowa i łatwa w użyciu technologia kontroli ciśnienia krwi sprawi, że będzie to prostsze niż kiedykolwiek ci się wydawało, a przy tym tak dokładne, jak pomiar dokonany w gabinecie lekarskim.

Kontrola ciśnienia w warunkach domowych może zapobiec licznym komplikacjom, poprzez wcześniejszy alarm, który pomoże lekarzowi zauważyć wszelkie niezwykłe oznaki choroby. Wiele ważnych zmian może być zauważonych dzięki kontroli ciśnienia co najmniej dwa razy w tygodniu.

Wytyczne Amerykańskiego Stowarzyszenia Chorób Serca zaleca pacjentom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze lub tym, którzy są w grupie ryzyka, kontrolę cisnienia krwi w warunkach domowych. Co więcej, ostatnie badania prasy medycznej (JAMA) dowodzą, że pomiar ciśnienia dokonywany w domu jest nawet dokładniejszy niż ten dokonywany w gabinetach lekarskich. Autorzy badania twierdzą, iż : ,, pomiar ciśnienia krwi w warunkach domowych wykazuje większą dokładność u pacjentów cierpiących na nadciśnienie.”

Teraz, gdy wiadomo już, że ciśnienie powinno być mierzone regularnie w warunkach domowych, należy zapoznać się z informacjami na temat tego, co dokładnie jest mierzone. 
Ciśnienie krwi składa się z tzw. pomiaru górnego (skurczowego) oraz dolnego (rozkurczowego), czyli jeśli np. cisnienie wynosi 120/80, to znaczy to, że 120 to ciśnienie skurczowe, a 80 to rozkurczowe.
 
Ciśnienie skurczowe wytwarzane jest za każdym razem, gdy serce wypycha krew do żył, przy każdym swym uderzeniu. Ciśnienie rozkurczowe wytwarzane jest pomiędzy uderzeniami serca. Według Centrów Kontroli Chorób (Centers for Disease Control) optymalne ciśnienie skurczowe powinno być niższe niż 180,zaś rozkurczowe niższe niż 80.
Obydwa pomiary są ważne. Wysokie ciśnienie skurczowe powoduje napięcie naczyń krwionośnych, podczas gdy serce pompuje krew do krwioobiegu. Wysokie ciśnienie rozkurczowe z kolei sprawia, że naczynia krwionośne nie są wystarczająco odprężone pomiędzy uderzeniami serca. Wysokie ciśnienie u osób dorosłych przekracza 140 mmHg dla ciśnienie skurczowego i 90 mmHg dla rozkurczowego.
 
W maju 2003, Narodowy Instytut Serca, Płuc oraz Krwi (the National Heart, Lung and Blood Institute) opracował nowe wytyczne na temat zapobiegania, wykrywania i leczenia wysokiego ciśnienia, a także wykazało nowy stopień “przednadciśnieniowy”, który dotyczy 22% dorosłych Amerykanów i około 45 millionów ludzi. Jeśli skurczowe ciśnienie krwi waha się pomiędzy 120-139 a rozkurczowe pomiędzy 80-89, to wskazuje to na stan przednadciśnieniowy i należy pamiętać o regularnej kontroli ciśnienia w domu.

Wybór ciśnieniomierza, który będzie łatwy w użyciu,a przy tym dokładny i rzetelny nie jest takie trudne. Obecnie dostępne są ciśnieniomierze nadgarstkowe i naramienne, automatyczne i takie, które wymagaja ręcznego napompowania mankietu, a nawet takie, które po przyciśnięciu jednego guzika dokonają trzech konsekutywnych i dokładnych pomiarów.

Jedno z najnowszych urządzeń pozwala na wykrycie nieregularnych i niezwykłych uderzeń serca. Wiele innych pozwala także na zapisywanie każdego pomiaru, co pomoże lekarzowi kontrolować stan zdrowia pacjenta. Są też takie technologie, które ułatwiają przefaksowanie lub przesłanie mailem pomiarów do lekarza.

Trzy najważniejsze rzeczy, na które należy zwrócic uwagę przed wyborem ciśnieniomierza to:

•    Odpowiednio zaprojektowane urządzenie, umożliwiające łatwe dokonanie pomiaru ciśnienia z własnego ramienia.
•    Urządzenie powinno być zatwierdzone przez British Hypertension Society (BHS). Należy zwrócić uwagę, czy na opakowaniu znajduje się logo BHS lub poszukaj zatwierdzenia danego urządzenia na oficjalniej stronie BHS www.hyp.ac.uk/bhs/.
•     Ciśnieniomierz powinien mieć opcję zapamiętywania dokonanych pomiarów, co umożliwia dokładna konsultacje z lekarzem.


Podczas dokonywania pomiaru ciśnienia, ważne jest, aby ściśle przestrzegać wskazówek producenta danego urządzenia. W związku z tym, pacjenci powinni:
•    Mięć zawsze przygotowany długopis i kartkę, aby zapisać dokonany pomiar. Niektóre urządzenia są zaopatrzone w opcję automatycznego zapisu pomiaru..
•    Usiąść w cichym i spokojnym miejscu, z ramieniem położonym na zwykłym stole lub czymś, co pozwoli na ustawienie ramienia w takiej pozycji, że jego łokieć będzie na wysokości serca.
•    Włożyć ramię lub nadgarstek w mankiet ciśnieniomierza ( w zależności od rodzaju urządzenia) i podążać według wskazówek producenta, w celu uzyskania dokładnego pomiaru.
•    Dokonać pomiaru ciśnienia.
•    Zapisać dokonany pomiar, a także datę i czas jego dokonania


Oryginalne ciśnieniomierze firmy Microlife posiadają wszystkie wymienione powyżej cechy. Zostały one przebadane i zatwierdzone przez British Hypertension Society (BHS, dzięki czemu są dostępne w aptekach na całym świecie.

James R. Mault, M.D
Dr Mault jest kardiologiem zatwierdzonym przez komisję specjalizacji, autorem ponad 100 artykułów, rozdziałów i książek opublikowanych w literaturze medycznej. Ponad to, został nazwany wynalazcą ponad 100 wydanych i będących w trakcie wydania patentów urządzeń medycznych, istotnych dla kontroli ludzkiego zdrowia. Obecnie dr Mault wykłada na Wydziale Kardiologii Uniwersytetu w Kolorado (the University of Colorado Health Sciences Center). Dr Mault posiada tytuł BS (bakałarz) Biologii oraz doktora nauk medycznych (MD) Uniwersytetu w Michigan. Jest także głównym urzędnikiem medycznym firmy Microlife USA.