Bieżące informacje

Nowa strona microlife.pl jest już online. Prosimy o informacje i komentarze.
Więcej..


Oprogramowanie WatchBP dla Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1 Jest już dostępne. Więcej..


Jak prawidłowo dokonywać pomiarów w domu? Więcej.. 

Najbliższe wydarzenia

Only for Distributors

Otyłość

Brak równowagi w społeczeństwie
Patologiczna otyłość zdaje się być światową pandemią, która obecnie uważana jest za najszybciej wzrastające ryzyko utraty zdrowia. Nie wiąże się to tylko z towarzyszącymi warunkami i efektami, ale także z osobistym cierpieniem ludzi otyłych. Podczas gdy, naukowcy rozpaczliwie starają się badać przyczyny tego wielo-systemowego fenomenu, wołanie o pomoc zdaje się być coraz głośniejsze. Rozwiązaniem może być powstrzymanie kryzysu w publicznych placówkach opieki zdrowotnej.

Kiedy otyłość staje się niebezpieczna?

Nie każde pulchne dziecko, u którego widać kilka dodatkowych kilogramów wymaga leczenia. Dokładna definicja otyłości i ryzyka z nią związanego jest niezbędna, aby uniknąć niepotrzebnej choroby zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.  

Każdy, kto waży chociaż kilka kilogramów za dużo niż powinien ma nadwagę.  Oczywiście  nie dotyczy to np. kulturystów. Mowa tu jedynie o otyłości w sensie medycznym, gdzie chodzi o tak duży nadmiar tkanki tłuszczowej, że zagraża on ludzkiemu zdrowiu. W takim przypadku mówi się o otyłości patologicznej. Określenie tkanki tłuszczowej w ciele ludzkim jest niesamowicie trudne, dlatego opracowano pewien wskaźnik masy ciała nazywany w skrócie BMI. Jest on zalecany przez International Obesity Task Force (IOT F)oraz the European Childhood Obesity Group (ECOG), także dla dzieci i młodzieży, gdyż ukazuje on związek między podskórną tkanką tłuszczową, cienkością skóry oraz tłuszczem w organizmie ludzkim.

BMI umożliwia sprecyzowanie otyłości u dorosłych, u dzieci zaś określenie BMI jest niemożliwe. Jest to spowodowane różnicą masy ciała w odpowiednim wieku dziecka (gwałtowny wzrost w pierwszych latach życia, spadek w okresie przedszkolnym i raptowny wzrost w wieku 7 lat). W celu sprecyzowania otyłości IOTF zaleca użycie percentyli odpowiednich do BMI dla dorosłych. Dzisiaj jednak korzysta się z tego tylko w przypadkach, gdy dostępne są odpowiednie zaokrąglenia owych percentyli (e.g. Cole 2002). Ustalenie standardów na całym świecie umożliwi lepsze zestawienie danych w przyszłości. Grupa ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia WHO opracowuje obecnie to zagadnienie.
 
Źródło: nutritio Nr. 47 1/03 Copyright: Nestle.ch Used with permission