Bieżące informacje

Nowa strona microlife.pl jest już online. Prosimy o informacje i komentarze.
Więcej..


Oprogramowanie WatchBP dla Windows XP, Vista, 7, 8, 8.1 Jest już dostępne. Więcej..


Jak prawidłowo dokonywać pomiarów w domu? Więcej.. 

Najbliższe wydarzenia

Only for Distributors

Woda

W życiu każdego człowieka woda jest istotniejszym składnikiem niż jedzenie. Bez jedzenia człowiek może przeżyć tygodnie, a nawet miesiące (w zależności od zapasów tkanki tłuszczowej), natomiast bez wody śmierć następuje po kilku dniach.

Woda jest w rzeczywistości jedyną substancją potrzebną do życia. Wiele organizmów może żyć bez powietrza, ale żaden z nich nie może żyć bez wody.

Woda jest największym pojedynczym składnikiem ciała ludzkiego. U dorosłego mężczyzny, który waży 70kg, woda stanowi 60% jego wagi (42 litry). U kobiet ta wartość maleje (jest to ok. 55%). W rezultacie kobiety mają więcej tkanki tłuszczowej, niż mężczyźni, a jak wiadomo tłuszcz zawiera bardzo mało wody (ok. 10% wagi).

Wobec tego, im więcej tłuszczu, tym mniej wody jest w ciele.

Proporcje wody w organizmie zależą od wieku. Waga pięciomiesięcznego płodu w 94% składa się z wody, noworodka w 74%, a osoby starszej w 50%.

Utrata powyżej 20% wody może spowodować śmierć, a utrata zaledwie 8% może doprowadzić do wielu nieprawidłowości i chorób.

Dzieje się tak, ponieważ ciało ludzkie nie tworzy zapasów wody. Regularne spożywanie płynów jest wobec tego podstawą dla rekompensaty codziennej utraty wody i utrzymania podstawowych funkcji życiowych.